Jedan od zasigurno najpopularnijih fakulteta današnjice, kada je u pitanju naša zemlja, bez pogovora jeste Fakultet tehničkih nauka, koji egzistira u okviru Univerziteta u Novom Sadu. Imajući u vidu da se bliže prijemni ispiti i da veliki broj maturanata kroz nekoliko meseci ulazi u brucoški svet, odlučili smo da se posvetimo jednoj vrlo bitnoj temi i da vam kroz nekoliko redova približimo jedan od najzahtevnijih Departmana, ali istovremeno i najprivlačnijih segmenata ove Ustanove. Reč je o studijama građevine na Departmanu za građevinarstvo i geodeziju. Ovo je sve što treba da znate ukoliko ste na korak do donošenja odluke da postanete budući inženjeri, te da kao takvi budete istaknuti u društvu.
U razgovoru sa mast. inž. građ. Tijanom Majkić (katedra za geotehniku) i mast. inž. građ. Milenom Senjak (katedra ze tehnologiju i organizaciju građenja) – asistentima na ovom Departmanu, a ujedno i studentima doktorskih studija, uspeli smo da otkrijemo sve što budući studenti – brucoši treba da znaju. Naizmeničnim pitanjima, od ovih mladih i uspešnih devojaka, dobili smo sve potrebne informacije koje će nekima od vas predstavljati putokaz na putu koji sledi.
Koji profil sadašnjeg srednjoškolaca po Vašem mišljenju treba da postane budući student građevine?
Milena:
-Mi kao usmerenje iz godine u godinu upisujemo veliki broj studenata, koji dolaze iz različitih srednjih škola i sa različitim predznanjem. Iz tog razloga, plan i program je koncipiran na način da kreće od samih osnova do stručnih stvari. Studenti koji su pohađali srednje stručne škole za početak se lakše snalaze kada su u pitanju stručni pojmovi, način razmišljanja, osnove nacrtne geometrije itd. koji su za početak vrlo važni, ali ne i presudni za nastavak studiranja. Prema tome građevinu može da upiše svako ko ima inženjersko razmišljanje, voli matematiku, fiziku, ko se dobro snalazi u prostoru, ko stvari razume, a ne uči napamet i želi da svoje rezultate rada vidi i ostvari.
Koliko se na FTN – u znanje stiče kroz praktičan rad, a koliko je zapravo bitno teorijsko znanje?
Tijana:
-Teorijsko znanje je osnova za dalji rad u praksi, zbog toga se studentima pruža visok nivo istog koji će u budućnosti moći da primene. Kolektiv Fakulteta se trudi da kod studenata razvije inženjersko razmišljanje kako bi mogli svo stečeno znanje da adaptiraju i primene u praksi, kada se susretnu sa stvarnim problemima. U zgradi koja je namenjena našem departmanu se pored nastave održavaju i laboratorijske vežbe gde studenti zajedno sa profesorima i asistentima vrše različita ispitivanja na savremenim instrumentima. Pored laboratorijskih vežbi, studentima su omogućene posete aktivnim gradilištima i fabrikama betona, a u okviru završne godine osnovnih studija javlja se Stručna praksa kao obavezan predmet.
Šta biste pohvalili, a šta smatrate najvećim minusom kod studenata novijih generacija?
Milena:
-Naši studenti se stalno podstiču na timski rad, jer je ovo zanimanje koje zahteva da tim inženjera, istih ili različitih struka, uvek radi zajedno kao jedan. Moramo pohvaliti naše studente koji su vrlo kolegijalni i nesebični kada je u pitanju međusobna razmena informacija i znanja. Ono što novim generacijama predstavlja možda i najveći problem jeste pristup učenju koji su pojedini usvojili u toku prethodnog obrazovanja. Često se trude da steknu trenutno znanje koje će im omogućiti polaganje ispita, a cilj je steći znanje koje će nakon položenog ispita i završenih studija primeniti u praksi. Interakcijom sa studentima i podsticanjem da i sami učestvuju u rešavanju problema uspešno prevazilazimo takve prepreke.
Koji su najteži predmeti tokom studija?
Milena:
-Iz iskustva svakog studenta građevinarstva verovatno ćete čuti da su najteži predmeti Statika konstrukcija, Metalne konstrukcije i naravno Betonske konstrukcije. Kako kažu i matematika je bauk dok je ne shvatite. Studenti moraju biti svesni da ukoliko žele da postanu inženjeri stvari moraju da razumeju, a da bi razumeli moraju dosta da rade. Savet je da pri učenju vrlo često postavljaju pitanje „Zašto?“ i da ne odustaju pri traženju odgovora, a mi smo tu da im za početak pomognemo, jer jedino tako će stvarno naučiti, tek kada shvate, a onda će polaganje predmeta postati samo formalnost.
Tijana dodaje:
-Bolonjski sistem polaganja predmeta je olakšao učenje i polaganje onih „strašnih“ predmeta za koje je svaki maturant koji razmišlja o Građevinarstvu sigurno čuo, prosek godina studiranja se znatno smanjio poslednjih godina, a prethodne godine diplomiralo je 62 građevinska inženjera!
Da li Vaši diplomci lako dolaze do posla ili je put ipak malo otežan?
Tijana:
-Poslednjih godina znatno je povećan broj upisanih studenata na Departmanu za građevinarstvo i geodeziju, pa je tako prošle godine 110 brucoša upisalo Građevinarstvo. Interesovanje za studiranje građevine se vraća upravo zbog sve brojnijih mogućnosti zapošljavanja. Veliki broj studenta se zapošljava nakon osnovnih studija, pa bira usmerenje na master studijama u oblasti koju žele da usavrše, a u skladu sa poslom koji obavljaju. Naši studenti se zapošljavaju u firmama poput Best izgradnja, Galens Inženjering, Karin komerc MD, Pro-ING, a moramo spomenuti i firmu NS Drafter koju su osnovali studenti sa našeg departmana i koja je jedna od vodećih firmi u Srbiji kada pričamo o upotrebi i primeni naprednih tehnologija u građevinarstvu (BIM tehnologija).
Što se tiče samih tehničkih detalja upisa – sve informacije o upisu studenti mogu pronaći na sajtu Fakulteta tehničkih nauka, ftn.uns.ac.rs, u delu koji je namenjen za upis 2021. Pored toga, Fakultet tehničkih nauka svake godine kreira Facebook grupu namenjenu za tu generaciju maturanata, pa putem FB grupe BIĆU STUDENT FTN – UPIS 2021 Marketing služba svakodnevno komunicira sa budućim studentima, a u ovom momentu aktivna je i grupa BIĆU STUDENT FTN – UPIS 2022 za učenike trećih razreda srednjih škola, koji tek treba da donesu odluku o tome koji će fakultet upisati.
Za sam kraj, dve mlade asistentkinje dale su jedan zajednički savet svim budućim studentima, a to je da je mnogo bitno da se stvari započinju na vreme, jer studente čeka puno obaveza, te da je neophodno da međusobno sarađuju, a kada sve završe biće vrlo ponosni na svoj rezultat i što je najvažnije taj rezultat će biti vrlo cenjen!
Ekipa Sirmium portala zahvaljuje se čitavom FTN – u i ovom timu mladih ljudi koji su nesebično pokazali spremnost i želju da sve korisne informacije za buduće studente učine dostupnim! Budućim studentima želimo sreću i uspeh, a ovom prilikom smo se uverili da će biti u sigurnim rukama, kao i da je u ovoj Ustanovi znanje nepresušno.
(Dragana Milošević)