Cene namirnica su skočile na godišnjem nivou u svetu 28 odsto, to osećamo u novčanicima, ali čini se da skok s novom godinom biva sve veći.
Iako je Srbija ograničila cenu osnovnih namirnica, neke druge toliko brzo promene vrednost na rafu, da nam prodavačica u jednom lokalnom marketu na Novom Beogradu kaže da više i ne stižu svemu da promene cene.
Evo samo nekoliko primera u koje smo se uverili na licu mesta: 200 grama kafe poznatog brenda od jutros košta 325 dinara.
Pre Pre Nove godine čaša pavlake je koštala 53 dinara, pre Božića 68, a danas je 72 dinara. 4 rolne toalet papira brenda supermarketa koje su koštale do sada na sniženju 109 dinara, sada je 150 dinara (redovna cena do pre nekoliko dana bila je 125).
Tu su i one cene koje manje primetimo, kao na primer truleks krpa, ili šnala za kosu koje su otišle na 800 dinara u drogerijama.
Uporedili smo sada i potrošaču korpu od letos sa onom koja je poslenja po podacima a to je oktobar. Imajte u vidu da je od oktobra promenjena cena gotovo svega.
Prosečna cena potrošačke korpe u Srbiji odnedavno se umesto za četvoročlanu računa za tročlanu porodicu. Prema poslednjem izveštaju Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija za april 2021, minimalna potrošačka korpa je iznosila 38.991, 52 dinara.
U nju spada, pirinač, beli hleb (24 komada) burek, slano pecivo, testenine, kukuruzno brašno, voće i povrće (sve manje od od kilograma). Suvo meso i prerađevine, riba, sardine. Ulje, mast. Mleko, sir, kajmak, pavlaka, jaja. Začini, čokolada, keks. Kafa, i pojedine vode. Koka Kola ili Pepsi, sok od raznog voća.
Kada smo to poredili sa prosečnom platom koja je nešto veća od 64.000 dinara, a gde se radni sat računa od 369 dinara, došli smo do sledeće računice:
Potrebno nam je da radimo efektivno 22 minuta da bismo kupili litar ulja, 12 za kilogram šećera. 17 munuta moramo da radimo da bismo zaradili za litar jogurta, za jedno jaje čak dva minuta. Za jednu veš mašinu 10 dana i 3 sata, za LCD TV 6 dana.
biznis.telegraf.rs