Parlamentarni izbori na Kosovu i Metohiji

Autor Sirmium Portal
32 pregleda
U Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija (AP KiM) danas se održavaju parlamentarni izbori koje organizuju privremene institucije samouprave, a najjača srpska stranka, Srpska lista na izbore izlazi pod brojem 112.

Prema podacima centralne izborne komisije u Prištini, pravo glasa ima 2.075.868 birača, od kojih je 104.924 registrovano za glasanje van pokrajine.

elek,, izbori,, kim

Izvor: Tanjug (Srpska lista)

Na izborima učestvuje 28 političkih subjekata sa 1.280 kandidata, koji će se nadmetati za 120 poslaničkih mesta u skupštini privremenih institucija, od kojih je 10 rezervisano za predstavnike Srba.

Izborna tišina počinje minut pre otvaranja biračkih mesta u 7.00 sati i trajaće do njihovog zatvaranja u 19 časova.

Najjača srpska stranka na KiM, Srpska lista i Beograd pozvali su Srbe da u što većem broju izađu na izbore i glasaju za Srpsku listu, ističući da je za opstanak i ostanak Srba na KiM važno da Srpska lista osvoji svih 10 mandata predviđenih za Srbe.

Mitropolit raško-prizrenski Teodosije takođe je uputio apel Srbima da na izbore izađu u što većem broju i naglasio da je za srpski narod na KiM od suštinske važnosti da pokaže jedinstvo oko svih ključnih interesa.

Komesarijat za izbeglice i migracije pozvao je interno raseljena lica iz južne pokrajine, privremeno smeštena u centralnoj Srbiji, da izađu na glasanje.

Priština je na više načina pokušala da onemogući učešće Srpske liste na izborima, a prijava stranke za izbore overena je tek nakon što su izborni panel i vrhovni sud u Prištini usvojili njenu žalbu na prethodnu odluku CIK da ne overi prijavu.

Osim toga, Srpska lista neće imati predstavnike u velikom broju biračkih odbora jer je odlukom CIK prekršeno izborno pravilo prema kojem birački odbori moraju da odražavaju etnički sastav.

Na izborima učestvuje još pet srpskih stranaka – Srpski narodni pokret, Srpska demokratija, Partija kosovskih srba, Za slobodu, pravdu i opstanak i Građanska inicijativa Narodna pravda.

Od stranaka Albanaca najvažnije stranke koje učestvuju na izborima su Pokret Samoopredeljenje, Demokratski savez Kosova, Demokratska partija Kosova i Alijansa za budućnost Kosova.

Lider Samoopredeljenja i sadašnji premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti kampanju svoje stranke je počeo i sve vreme vodio upućujući pretnje srpskom narodu i Srbiji.

Na prvom predizbornom skupu Kurti je izjavio da njegova stranka “za Srbiju ima policiju i vojsku”, a samo nekoliko dana pred izbore rekao je da “kada imate loše komšije, morate imati visok moral i napunjenu pušku”.

Opozicione stranke Albanaca u kampanji su kritikovale Kurtija zbog nedostatka ekonomskih rezultata i narušavanja odnosa sa SAD.

Zbog jednostranih poteza koji su ugrozili opstanak Srba na KiM, Kurti se više puta našao na meti kritike prethodne američke i administracije novog predsednika Donalda Trampa.

Izaslanik predsednika SAD za specijalne misije Ričard Grenel u razmaku od samo nekoliko dana uputio je oštre kritike na račun Kurtija.

Grenel je prvo izjavio da je retorika koju Kurti koristi tvrdeći da je blizak SAD apsolutno lažna, a potom i da odnosi Prištine i SAD nikada nisu bili lošiji.

Izbori za skupštinu u Prištini održavaju se u veoma teškoj situaciji za srpski narod na KiM, do koje su doveli jednostrani i protivpravni potezi Prištine.

Nakon što su se Srbi u novembru 2022. godine povukli iz prištinskih institucija tražeći poštovanje sporazuma i formiranje Zajednice srpskih opština, Priština je pojačala pritisak i represiju prema srpskom narodu.

Od 1. februara prošle godine zabranjena je upotreba dinara, a potom su zatvorene filijale Poštanske štedionice i Pošte, kao i srpske institucije na severu pokrajine.

Priština je protivpravno zatvaranje srpskih institucija nastavila i ove godine, a 15. januara zatvoreno je oko 35 srpskih institucija južno od Ibra.

Slične objave

Komentarišite objavu