U okviru programa koji obuhvata period 2021-2027. iz evropskog budžeta biće dostupno 288 miliona evra, a iz nacionalnog 90 miliona. Zajedno sa doprinosom korisnika čak oko 580 miliona evra mogu biti investirana u poljoprivredu Srbije i njena ruralna područja.
Naročitu korist od novog IPARD programa imaće poljoprivrednici koji će primenjivati prakse korisne za životnu sredinu. Podrška takvoj proizvodnji biće davana u okviru Mere 4 IPARD programa – Agroekološko-klimatske mere i i mera organske proizvodnje.
Kada se u okviru IPARD III programa akredituje mera namenjena ovoj vrsti proizvodnje, poljoprivrednici će imati mogućnost da apliciraju za podršku koja će iznositi i do 436 evra po hektaru godišnje.
Agroekološko-klimatska mera i organska proizvodnja (Mera 4) biće najsličnija meri direktnih plaćanja. Predloženo je pet operacija unutar ove mere i to na obradivim površinama, u višegodišnjim zasadima i na livadama i pašnjacima.
Operacije koje će se podsticati su sledeće:
- Plodored na obradivim površinama;
- Mehaničko uklanjanje korova u višegodišnjim zasadima;
- Zatravljivanje međurednog prostora u višegodišnjim zasadima;
- Uspostavljanje i održavanje cvetnih traka na obradivim površinama;
- Održivo upravljanje livadama i pašnjacima kroz ekstenzivnu ispašu.
Podrška je u vidu godišnjeg plaćanja po jedinici površine, to jest po hektaru.
Cilj mere 4 je podsticaj poljoprivrednih praksi koje su korisne za životnu sredinu tako što čuvaju i poboljšavaju prirodne resurse i ublažavaju negativne efekte poljoprivrede na zemljište, vodu i vazduh.
Uglavnom, podsticaj će moći da dobiju isključivo registrovana poljoprivredna gazdinstva koja dobrovoljno prihvate obavezu koja podrazumeva primenu praksi korisnih za životnu sredinu (tako što čuvaju i poboljšavaju prirodne resurse i ublažavaju negativne efekte poljoprivrede na zemljište, vodu i vazduh).
Pred kratorima ove mere je da definišu metodologiju i kalkulacije za utvrđivanje okvirnog nivoa premije.