Prvih meseci ove godine Javno komunalno preduzeće “Кomunalije” i Grad Sremska Mitrovica obezbediće besplatne kante za primarnu separaciju otpada za 7.500 domaćinstava i tako omogućiti građanima da se na najbolji mogući način reše reciklabilnog otpada.
Primarna separacija otpada u Sremskoj Mitrovici startovala je kroz projekat prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske još 2013. godine, a dve godine kasnije u gradu su postavljena 32 reciklažna ostrva i podeljeno je 1.000 plavih kanti za reciklabilni otpad za individualna domaćinstva. Nakon toga, pa do sada po pitanju primarne separacije ništa dalje nije rađeno, prema rečima referenta za odnose sa javnošću Javnog komunalnog preduzeća “Кomunalije” Tamare Milković, mahom zbog nedostatka sredstava.
Ona je istakla da će “Кomunalije” u narednom periodu postaviti još 300 novih kontejnera na više lokacija u gradu. U pitanju su plastični kontejneri plave i žute boje za staklo, papir, plastiku i metal.
Glavni cilj projekta je, kaže Milković, da Sremska Mitrovica u budućnosti bude grad sa nula otpada, a to znači da se sav otpad koji se može ponovo iskoristiti prikupi i reciklira, a da se onaj koji to ne može trajno deponuje u kasetu na Regionalnoj deponiji “Srem – Mačva”.
– “Кomunalije” imaju još jednu jako lepu vest, a to je da će Sremska Mitrovica biti jedini grad u Srbiji koji će imati reciklažno dvorište. Radi se o prostoru gde se nekada nalazio parking depo (Bulevar Кonstantina Velikog, kod pruge na ulasku u Laćarak) na kojem će se nalaziti veliki kontejneri od 7 kubika, i gde će svaki građanin moći sopstvenim prevozom da dođe, razvrsta različiti otpad i deponuje ga potpuno besplatno. Trenutno jedina opcija koju građni imaju kada žele da se reše velike količine kabastog ili nekog drugog otpada jeste da iznajme kontejner koji je 5.000 dinara. Mnogima je to veliki izdatak, pa smo svedoci da taj otpad – stari nameštaj, staklo, šut… često završi pored kontejnera ili na mini divljim deponijama. Moram biti iskrena i reći da nije problem samo u nesavesni građanima, baš zato mi ćemo im sa reciklažnim dvorištem ponuditi adekvatno rešenje – objašnjava dalje Mirković.
Za kraj ona ističe, da će projekat formiranja “Reciklažnog dvorišta” zaživeti zahvaljujući sredstvima NALED-a, ali i brojnih društveno odgovornih kompanija koje posluju na teritoriji Grada Sremska Mitrovica.
sremskenovine.co.rs