Jutrašnjom odlukom Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa potvrđena je odluka da se đaci vraćaju u školske klupe pod istim onim uslovima koji su važili 1. septembra, kada je počela aktuelna školska godina.
Ipak, pred učenicima osnovnih i srednjih škola su mnoge dileme – kako će im izgledati nastava, kako će ih ocenjivati, a čeka ih i raspust…
1. Povratak u klupe
Na sednici Kriznog štaba, koja je održana jutros, odlučeno je da se mere protiv suzbijanja korona virusa zbog poboljšanja epidemiološke situacije dodatno relaksiraju.
Jedna od odluka ove sednice je i da će se đaci osnovnih i srednjih škola definiivno vratiti u školske klupe, i to pod istim onim uslovima koji su važili 1. septembra 2020, kada je počela aktuelna školska godina.
Za mlađe osnovce, odnosno za učenike od prvog do četvrtog razreda, to znači da će oni nastavu slušati u školskim klupama, kao i do sada.
Stariji osnovci od petog do osmog razreda imaće kombinovani model, koji se može razlikovati od škole do škole, jer se formira u odnosu na kapacitete koje škola ima.
Kombinovani model podrazumeva da đaci jednog odeljenja tri dana nastavu pohađaju u školi, a dva dana onlajn. Prema dosadašnjoj praksi, odeljenja se dele u dve grupe, od kojih Grupa A pohađa nastavu ponedeljkom, sredom i petkom, a Grupa B utorkom i četvrtkom. Grupe se zatim rotiraju na nedeljnom nivou.
Kombinovani model za srednjoškolce
Srednjoškolci takođe imaju kombinovani model pohađanja nastave, koji se donekle razlikuje od modela koji važi za osnovce. Oni nedelju dana idu u školu, a nedelju dana pohađaju nastavu onlajn.
Razmatrana je mogućnost da i oni tokom iste nedelje imaju kombinaciju dva oblika nastave. Međutim, za srednje škole je odlučeno da ostane kako je bilo.
Razlog je smanjivanje mogućnosti transmisije virusa kovid 19 jer je utvrđeno da se srednjoškolci više kreću, izlaze… ali i zbog same organizacije predavanja jer su profesori razradili model nedeljne promene nastave koji je dao dobre rezultate.
I dalje postoji mogućnost onlajn nastave za pojedince
Svi koji žele da nastavu pohađaju isključivo onlajn i dalje imaju tu mogućnost. U tom slučaju potrebno je školi uputiti zahtev sa obrazloženjem zašto dete ne može da dolazi na nastavu u školu.
2. Olakšice u gradivu – smanjenje gradiva, insistiranje na ključnim detaljima…
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uputilo je svim direktorima srednjih škola uputstvo da se ubuduće, prilikom ocenjivanja insistira samo na bitnom sadržaju. Ovo uputstvo stavilo je u dilemu mnoge učenike ali i profesore kojima je nejasno kako će ocenjivanje izgledati.
Po saznanjima, neće se mnogo promeniti dosadašnji proces provere znanja, jer iako se insistira na izbacivanju nepotrebnog gradiva, neće se ići ispod predviđenih kriterijuma.
Aleksandar Andrejić, direktor Prve beogradske gimnazije, u svojoj izjavi rekao je da postoji osnov za vrednovanje i nagrađivanje, pa će se ocenjivanje odvijati po uobičajenom sistemu, ali da će se imati u vidu vanredne okolnosti u kojima se učenici nalaze.
– Ocenjivanje će se i dalje vršiti po uobičajenom sistemu kao i do sada, dakle vrednovaće se angažovanje učenika, ali svakako će se imati na umu vanredna situacija – rekao je direktor.
Ono što je ključno, nastavnici neće preskakati lekcije, kako se možda moglo protumačiti u ovom uputstvu, nego će se voditi računa da se u svakoj lekciji insistira samo na ključnim, najbitnijim detaljima.
3. Mala matura ove godine pomerena
Zbog situacije koja je nastala zbog pandemije korona virusa, ove godine, mala matura biće pomerena.
Za učenike osmog razreda završni ispit iz maternjeg/srpskog jezika zakazan je za sredu, 23. juna. Test iz matematike održaće se narednog dana, u četvrtak 24. juna, dok će kombinovani test biti održan trećeg dana, u petak, odnosno 25. juna. Sva tri završna ispita trajaće u vremenskom periodu od 9 do 11 sati.
Preliminarni rezultati završnog ispita za osmake na nivou škole biće okačeni 27. juna, u nedelju do 10 sati, a istog dana biće moguće uložiti žalbu i prigovore elektronskim putem i neposredno u osnovnoj školi.
Odgovore na eventualne žalbe prvostepena komisija dostaviće takođe 27. juna posle 16 sati, kao i 28. tog meseca nakon 15 časova.
Konačni rezultati završnog ispita biće objavljeni i dostupni javnosti u petak, 2. jula do 8 sati, dok će popunjavanje liste želja elektronskim putem biće omogućeno od 26. juna do 3. jula do 24 sati.
Učenici će tačnost svojih lista želja moći da provere 7. jula od 8 časova.
Podnošenje prijave za upis učenika u sredjne škole za prvi upisni krug biće omogućeno u ponedeljak i utorak 12. i 13. jula od 8 do 15 časova, dok će podnošenje prijava za upis u drugi upisni krug biti dostupno u petak 16. jula u isto vreme, a ovo se ne odnosi na upis u muzičke i baletske škole.
Prijavljivanje i raspoređivanje vanrednih učenika starijih od 17 godina za upis u srednje škole održaće se u utorak i petak, odnosno od 24-28. avgusta od 8 do 15 sati.
4. Raspusti
Osnovce i srednjoškolci će i pored problema koje je izazvalo pogoršanje epidemiološke situacije uskoro na prolećni raspust.
Prema kalendaru Ministarstva prosvete, prolećni (Vaskršnji) raspust za đake počinje 30. aprila i završava se 9. maja kada bi učenici trebali da se vrate u klupe.
Školska godina je zbog pomeranja zimskog raspusta produžena za nekoliko dana.
Ako pandemija opet ne pokvari planove, školska godine bi se za osnovce (do osmog razreda) završila ove godine 21. juna, kada bi počeo i ovogodišnji letnji raspust. Za osmake, umesto 4. juna, školska godina se završava četiri dana kasnije – 8 juna.
Što se tiče maturanata gimnazija, nastava će se umesto 21. maja završiti 25. maja, a za učenike trogodišnjih i četvorogodišnjih srednjih stručnih škola 1. juna, umesto 28. maja.
blic.rs