Planovi Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika prirode

Autor Sirmium Portal
569 pregleda

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode obeležio je 1. aprila, 55 godina uspešnog rada. Osnovan je odlukom Skupštine SAP Vojvodine 1966. godine, sa sedištem u Novom Sadu na Petrovaradinskoj tvrđavi, a počeo je da radi 1. aprila 1966. godine.

Od 1993. do 2010. godine Pokrajinski zavod je funkcionisao kao Radna jedinica Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Stvaranjem zakonske osnove u Zakonu o zaštiti prirode, Pokrajinski zavod je reosnovan Odlukom Skupštine AP Vojvodine 16. februara 2010. godine, a počeo je da radi 1. aprila 2010. godine.

S obzirom na to da je obe te godine počeo da radi 1. aprila, ovaj dan se obeležava kao Dan Pokrajinskog zavoda.

“Danas je potrebno mnogo više truda da se zaštiti priroda nego kad je Zavod osnovan. Naša ingerencija je da prikupljamo podatke o prirodi, biološkoj i geološkoj raznovrsnosti, da pratimo stanje prirode, stepen ugroženosti i potrebu zaštite divljih vrsta, predlažemo zaštitu određenih prostora i radimo studije, sačuvamo sve autohtono i vredno zaštite, kako za sadašnja tako i za buduća pokolenja” izjavio je Oliver Fojkar.

Ti predeli su oko svih naših reka, zatim nacionalni park Fruška gora, Vršačke planine, 16 specijalnih rezervata prirode, Obedska bara, Carsko i Slano jezero, Ludoško jezero, Koviljsko-petrovaradinski rit itd., jedanaest parkova prirode, 83 spomenika prirode, sve to na nekih 149 hiljada hektara, tj. oko 7 odsto zaštićene teritorije.

Mi se trudimo da štitimo prirodu i kroz štićenje staništa retkih i zaštićenih životinjskih vrsta na oko 640 zaštićenih staništa.

“Mnogi investitori grabe da slatine, livade i druge prirodne prostore pretvore u gradilišta pa nam je to još jedan od ciljeva, da sačuvamo i njih” rekao je Fojkar.

Pored zaštite, Zavod se bavi edukacijom a takođe ima i vrednu prirodnjačku zbirku koju godišnje poseti do 30 hiljada ljudi. Pored toga, u depoima se još nalazi oko 25 hiljada eksponata muzejskih vrednosti.

“Plan za ovu godinu za ekipe na terenu je da se obiđu lesne doline kod Padine, Novoselski rit, to su ritska staništa kod Bačkog Novog Sela i zaštitu spomenika Dud u Šuljmu u Sremu tj. potencijalnih novih 24 hiljada hektara zaštićenog prostora Vojvodine” zaključio je direktor Zavoda Fojkar.

rtv.rs

Slične objave

Komentarišite objavu