Evropske zemlje danas slave Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope, u znak sećanja na završetak Drugog svetskog rata u Evropi 1945. godine i početak stvaranja Evropske unije (EU), pet godina kasnije.
Danas se navršava 76. godišnjica završetka Drugog svetskog rata i 71 godina od pokretanja inicijative za stvaranje Evropske unije.
U Beogradu se danas, povodom Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, održavaju i brojne manifestacije u organizaciji Grada Beograda, Fondacije „Besmrtni puk“ i Ruskog centra za nauku i kulturu „Ruski dom“.
U zemljama EU poseban značaj ima Dan Evrope kao dan koji je označio prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice država na tom kontinentu, dok je u Rusiji težište na proslavi Dana pobede u Drugom svetskom ratu.
Rusija danas održava tradicionalnu vojnu paradu na Crvenom trgu u Moskvi, na kojoj prikazuje svoja vojna dostignuća.
Dan pobede nad fašizmom slavi se u znak sećanja na 9. maj 1945. kada je nacistička Nemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svetskom ratu.
Dan Evrope je ustanovljen u znak sećanja na deklaraciju francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana iz 1950. godine, koja se smatra prvim zvaničnim korakom u nastanku EU.
Deklaracija je bila predlog bivšim neprijateljima, Francuskoj i Nemačkoj, da uspostave novi oblik saradnje koji bi rat među evropskim narodima učinio nezamislivim.
Predlog je doveo do stvaranja Evropske zajednice za ugalj i čelik 1951. godine, preteče Evropske ekonomske zajednice, odnosno današnje EU.
Dan pobede ili dan Evrope? Da li smo zapravo pobedili? Možemo li dati kompletne odgovore ili će iste dati neki budući naraštaji?